g_plus.jpg   youtube.jpg   fb.jpg

INNE ARTYKUŁY W DZIALE
"KOTY I LUDZIE":

Czy możliwa jest przyjaźń kota z gryzoniami?

Kot ma naturalny instynkt zabijania gryzoni, jak więc jest to możliwe, że są koty, które przyjaźnią się ze szczurami i myszami?

Matka uczy swoje dzieci zabijać gryzonie, kiedy kocięta skończą 40 dzień życia. Naukę rozpoczyna od przyniesienia do gniazda martwej zdobyczy i jedzenia jej w obecności dzieci. Potem przynosi do gniazda jeszcze żywą zdobycz i zabija ją na oczach dzieci. Na następnym etapie dzieci zabijają przyniesioną przez matkę zdobycz a z czasem wraz z matką ruszają na polowanie.

Z przeprowadzonych eksperymentów przez amerykańskich zoologów wynika, że tylko 9 kotów z grupy 21 kotów, które wychowywały się w izolacji od matki schwytało i zgryzło drobne gryzonie a tylko 3 zjadły swoją zdobycz.

Natomiast z grupy 18 młodych kotów wychowanych razem z gryzoniami tylko 3 koty nauczyły się je zabijać. Ale te trzy, koty, które polowały na gryzonie nie polowały na gatunek z którym zostały wychowane. W umyśle kotów te gryzonie nie były zwierzyną łowną a członkami rodziny.

Każdy kot ma wrodzony instynkt zabijania gryzoni ale nienaturalne warunki wychowania ten instynkt tępią. Koty wychowywane w domu (nie wychodzące) , nie widzą jak matka poluje i je upolowaną zdobycz dlatego, z kotów wychowanych w domu człowieka nigdy nie wyrosną łowne koty.

Kot wychowany w domu z gryzoniem traktuje go, jak członka rodziny dlatego możliwe są przyjaźnie kota ze szczurami, myszami, świnkami morskimi czy chomikami. To, że młode zwierzęta różnych gatunków, które wychowały się razem są zaprzyjaźnione jest czymś absolutnie normalnym. 

Możliwa jest też przyjaźń kota z gryzoniem, z którym nie był wychowywany jeśli kot nie był uczony przez matkę polowania. Początki mogą być trudne ale z czasem zwierzęta mogą się zaprzyjaźnić. Może zdarzyć się też tak, że kot nie będzie chciał się przyjaźnić z gryzoniem ale będzie go tolerował i nie będzie na niego polował. Koty i gryzonie mogą wchodzić w nietypowe dla tych zwierząt relacje przyjacielskie także w naturze. 

Koty polują także na ptaki czy jaszczurki. Między tymi gatunkami jednak również zawiązują się przyjaźnie.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ W  SERWISIE SPOŁECZNOŚCIOWYM:


Cele naszego serwisu to: promowanie kota jako przyjaciela człowieka i zachęcanie do adopcji kotów, promowanie ich humanitarnego traktowania, otaczania ich opieką i niesienia pomocy kotom wolno żyjącym. Inne cele to: służenie poradami w zakresie pielęgnacji, żywienia, opieki weterynaryjnej. Opisujemy kocie zwyczaje, testujemyzabawki, żywność i akcesoria dla kotów.

 Jeżeli jesteś kotem, pomóż nam promować koty - napisz nam coś o sobie i o tym, jakie masz zwyczaje. Wyślij list na adres poczty elektronicznej kocie zdjęcie, dodamy Cię do galerii naszych przyjaciół. Jest nas tam już całkiem sporo - zobacz sam: www.kici-kici.pl/przyjaciele.