kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Kot Vinicius - oficjalna maskotka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio

Kot Vinicius - oficjalna maskotka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio

Maskotką tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich jest kot Vinicius z czego jesteśmy bardzo dumni ponieważ to pierwszy kot będący olimpijską maskotką, chociaż do końca nie wiadomo czy to kot czy coś więcej. Zdaniem organizatorów Vinicius łączy w sobie umiejętności i sprawności wszystkich brazylijskich zwierząt i potrafi się z nimi porozumiewać, czyli nie jest zwykłym kotem. Kolorystyka maskotki nawiązuje do kolorytu brazylijskiej metropolii, w której odbywają się igrzyska oraz pięciu kół olimpijskich. Maskotka imię zawdzięcza poecie a także autorowi popularnych w Brazylii piosenek Viniciusowi de Moraesowi.  

Rio 2016 / Daniel Ramalho

Maskotki osobiste od dawna towarzyszą sportowcom (nieżalenie od ich wieku i płci) , jako osobiste talizmany mające przyciągnąć szczęście podczas igrzysk. Nic w tym dziwnego ponieważ pochodzące z języka francuskiego słowo „maskotka” oznacza talizman, amulet (mascotte) bądź czarodzieja, czarnoksiężnika (masco). Osobiste maskotki sportowców i ich obecność na arenach sportowych mają pomóc zawodnikom osiągnąć zwycięstwo oraz zdobyć przychylność sędziów w dyscyplinach podlegających ocenie sędziowskiej. Niektórzy psychologowie sportu twierdzą, że posiadanie maskotki jest swoistą metodą autopsychoterapii, zmniejsza lęk sytuacyjny, łagodzi napięcia stanu startowego i uczucie osamotnienia w czasie zawodów. Maskotką talizmanem może być wszystko na przykład: kamyki, podkowy, okulary, piórka, guziki, elementy stroju, lalki, pluszaki. Sądzimy, że wśród obecnych na olimpiadzie sportowców są tacy, których maskotką jest kot.

Pierwszą nieoficjalną maskotką letnich igrzysk olimpijską był kundelek (żywy) Smoky, który towarzyszył Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Los Angeles (1932). Smoky urodził się w wiosce olimpijskiej, był sympatycznym psiakiem o ciemnej kręconej sierści, długim tułowiu i krótkich łapkach. Występował w białej pelerynce z napisem „Mascot” i nadrukiem pięciu kół olimpijskich.

MKOl Olympic Museum

Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na olimpiadach zaczęły się pojawiać kolejne nieoficjalne maskotki. Inicjatorami wprowadzenia do oficjalnej symboliki olimpijskich maskotek byli organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972) i tak pierwszą oficjalną maskotką olimpijską zatwierdzoną przez MKOl został jamnik Waldi.

Oficjalne maskotki Letnich Igrzysk Olimpijskich:

 • 1972 Monachium: jamnik Waldi (najbardziej popularną rasę psów w Bawarii)
 • 1976 Montreal: bóbr Amik (jest jednym z symboli narodowych Kanady, jego wizerunek znajduje się w herbie Montrealu)
 • 1980 Moskwa: niedźwiadek Misza (symbol narodowy Związku Radzieckiego, uosobienie odwagi i siły)
 • 1984 Los Angeles: orzeł bielik Sam (symbol narodowy USA, uosobienie patriotyzmu
 • 1988 Seul: tygrys Hodori (symbol odwagi, siły i waleczności)
 • 1992 Barcelona:owczarek Cobi (modernistyczny owczarek nawiązywał do twórczości Picassa a jego imię do nazwy Komitetu Organizacyjnego w Barcelonie – Comite Organizador Olimpico Barcelona -COOB)
 • 1996 Atlanta, letnie - niebieska kropla Izzy (futurystyczny stworek)
 • 2000 Sydney: dziobak Syd, kolczatka Millie, zimorodek Ollie (zwierzęta symbolizujące środowisko naturalne, w którym żyją: dziobak – wodę, kolczatka – ziemię, zimorodek – powietrze)
 • 2004 Ateny: bogowie greccy Atena i Apollo (to oni patronowali między innymi igrzyskom w starożytnych Atenach)
 • 2008 Pekin, letnie - ryba BeiBei, jaskółka NiNi, panda JingJing, tybetańska antylopa YingYing oraz ogień olimpijski HuanHuan (pięć maskotek w kolorystce pięciu kół olimpijskich z znakami na głowach symbolizującymi naturę: las, ziemię, niebo, ogień, wodę)
 • 2012 Londyn: Wenlock (futurystyczny stworek z jednym okiem
 • 2016 Rio de Janeiro 2016: Vinicius (symbolizuje zwinność, skoczność i elegancję)

Misją Viniciusa jest szerzenie radości na całym świecie i świętowanie przyjaźni, która rozwija się między ludźmi z całego świata podczas olimpijskich igrzysk.

Jak ktoś chce może z oficjalnej strony Igrzysk Olimpijskich w Rio ściągnąć tapetę z Viniciusem, kolorowankę dla dziecka, maskę do wycięcia, elementy do złożenia w stojącą maskotkę, wziąć udział z udziałem maskotek w teście, z którego dowiesz się, jaki sport jest dla Ciebie najlepszy, oglądnąć zabawne filmy animowane oraz zrobić, tak jak my, selfie z Viniciusem.
https://www.rio2016.com/mascots/#!downloads

Niech Kot będzie z Tobą

Set & Thot