kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > „Mój kot jest sam w domu” – zapewnij kotu opiekuna zastępczego

„Mój kot jest sam w domu” – zapewnij kotu opiekuna zastępczego

Obowiązkowym kontaktem, który każdy powinien mieć zapisany w książce numerów telefonu jest ICE  (ang. In Case of Emergency) , który informuje o tym, kogo należy powiadomić w nagłym przypadku. Skrót ten znany jest ratownikom medycznym na całym świecie. Wskazanie osoby do kontaktu umożliwia ratownikom powiadomienie bliskiej osoby o wypadku, zasłabnięciu, hospitalizacji a także szybkie pozyskanie informacji medycznych na temat chorób przewlekłych, zażywanych leków. Niestety wypadki się zdarzają i dlatego każdy opiekun kota (innego zwierzaka) zwłaszcza prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe powinien oprócz kontaktu ICE w telefonie umieścić także numer telefonu ICE KOT jeśli na opiekuna została wyznaczona inna osobą niż ta, która figuruje w książce telefonicznej, jako ICE. 

koty

Zapewnienie kotu opiekuna zastępczego szczególnego znaczenia nabiera w dobie pandemii. Choroba nie wybiera a stan chorego może być taki, że nie będzie miał ani okazji ani siły by organizować na szybko opiekuna dla swojego kota. ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) doradza aby każdy opiekun domowego milusińskiego wyznaczył profilaktycznie członka rodziny czy przyjaciela jako opiekuna w przypadku, gdy z powodu choroby nie będzie mógł się opiekować się zwierzętami. Informacja ta wraz z numerem telefonu powinna znajdować się w widocznym miejscu w mieszkaniu oraz w formie wizytówki razem z dowodem osobistym w portfelu. Warto sporządzić dla wybranego opiekuna wykaz preferencji żywieniowych, warunków medycznych, przyjmowanych leków, danych kontaktowych lekarza weterynarii, przygotować dokumentację medyczną z wykazem szczepień, opisać tendencje behawioralne. Z osobą wyznaczoną na opiekuna trzeba też ustalić kwestię dostępu do kluczy do mieszkania (najlepiej zostawić u niego zapasowy komplet). 

koty

W portfelu opiekun zwierzęcia powinien wraz z dowodem osobistym umieścić wizytówkę lub zalaminowaną karteczkę, na której z jednej strony pisze się informację o tym, że kot (inne zwierzę) jest sam w domu i prośbę w przypadku wypadku/hospitalizacji o poinformowanie o tym osoby wyznaczonej na opiekuna kota, której dane – co najmniej imię i telefon - należy napisać na odwrocie wizytówki. Pamiętajcie prosimy, że kot bez jedzenia i wody nie przetrwa sam w domu. Ustanowienie opiekuna zastępczego dla milusińskiego jest obowiązkiem (nie tylko podczas pandemii) każdego odpowiedzialnego i kochającego opiekuna, który prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. 

koty

O tym, jak ważne jest zapewnienie kotu opiekuna świadczy bogaty asortyment różnego rodzaju wizytówek (pet alert card) wielkości karty kredytowej, naklejek dużych do przyklejenia w domu (zazwyczaj na lodówkę) i mniejszych do przyklejenia w samochodzie, breloków do kluczy, zawieszek do paska czy torebki a nawet naszyjników w kształcie nieśmiertelników dostępny między innymi na Amazon.

koty

W naszym kraju wyznaczanie opiekuna nie jest tak popularne, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie każdy opiekun dba o to aby podopieczny miał opiekuna zastępczego. Zwyczajowo umieszcza się także laminowane naklejki na drzwiach mieszkań, drzwiach lub oknach domów z informacją dla strażaków, że w mieszkaniu/domu znajdują się zwierzęta (jakie, ilość) na wypadek pożaru podczas nieobecności lub zaczadzenia domowników z prośbą o ich uratowanie. 

koty

Mamy nadzieje, że wraz ze wzrostem odpowiedzialności za milusińskich za niedługo znajdziemy na przykład w internetowych sklepach zoologicznych czy na Allegro wizytówki, naklejki, breloczki z miejscem na informacje o tym, kogo powiadomić w przypadku choroby opiekuna kota czy innego milusińskiego. Prosimy jednak nie czekajcie na to i już dziś zadbajcie o wyznaczenie opiekuna zastępczego i własną wizytówkę informacyjną (najlepiej w kolorze czerwonym uważnym za kolor ostrzegawczy – przyciąga uwagę) i noście ją w portfelu razem z dowodem osobistym. Do telefonicznej książki dodajcie numer ICE KOT. Bądźcie kochającymi i odpowiedzialnymi opiekunami. Pamiętaj "stajesz się na zawsze odpowiedzialny za to co oswoiłeś" Antoine de Saint Exupéry.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot