kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Kocie przyjaźnie: kot uratował życie makakowi

Kocie przyjaźnie: kot uratował życie makakowi

Jak wielokrotnie pisaliśmy, że koty często zwierają przyjaźnie z przedstawicielami innych gatunków. Kolejnym przykładem takiej niezwykłej przyjaźń jest przyjaźń kota z makakiem. Kot Alan i makak Jo Jo poznali się w placówce Wildlife Friends Foundation w Tajlandii.

Tajska Fundacja Przyjaciół Dzikich Zwierząt (WFFT) zajmuje się ratowanie maltretowanych i / lub zaniedbanych dzikich zwierząt. Prowadzi także hospicjum dla chorych i niepełnosprawnych zwierząt oraz prowadzi dom dla zwierząt, które nie potrafią żyć na wolności. Fundacja od wielu lat prowadzi kampanie przeciwko nielegalnemu handlowi dzikimi zwierzętami, zniechęcająca do wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych i polowania na nie.

Jednym z podopiecznych fundacji jest makak Jo Jo, który przez wiele lat był więziony w bardzo małej klatce w tajskiej restauracji, jako rekwizyt do zdjęć dla turystów. Jo Jo został przywieziony do fundacji w 2011 roku.

Jo Jo był smutny i apatyczny. Przez wiele lat nie potrafił odnaleźć się w towarzystwie innych makaków z ośrodka. Jego stan był bardzo zły a leczenie utrudniał jego stan psychiczny. Parę tygodni temu opiekunowie zauważyli, że Jo Jo poweselał, zaczął interesować się otoczeniem a najbardziej ożywiał się, kiedy odwiedzał go młody bezdomny biało-czarny kot. Początkowo opiekunom z WFFT nie podobało się, że kot wchodzi do wydzielonej dla makaków części placówki (chodziło także o bezpieczeństwo kota) ale kiedy zobaczyli przemianę Jo Jo a także akceptację kota przez pozostałe makaki umożliwili kotu zamieszkanie z małpami. Kot otrzymał imię Alan.

Jo Jo i Alan spędzają cały czas ze sobą. Razem jedzą, śpią, bawią się i pielęgnują się nawzajem. Z Alanem zaprzyjaźniły się także inne makaki, które znalazły schronienie w WFFT. Jo Jo zyskał nie tylko wyjątkowego przyjaciela - dzięki Alanowi odzyskał chęć do życia a także zawiązał przyjacielskie stosunki z pozostałymi makakami. Mało tego Jo Jo po 6 latach pobytu w placówce WFFT został przywódcą grupy makaków przebywających w ośrodku. Zdaniem pracowników fundacji Alan uratował życie Jo Jo.

Zdjęcia zostały zrobione w sierpniu br. Pochodzą ze strony fundacji www.wfft.org. Opiekunowie Jo Jo postanowili co jakiś czas robić zdjęcia tej uroczej pary i zamieszczać je na blogu WFFT oraz na facebooku fundacji.

Niech kot będzie z Tobą

Set & Thot