kot, kocie zwyczaje

koci świat


start > koci świat > Kocia moda na Boże Narodzenie

Kocia moda na Boże Narodzenie

W dobie mediów społecznościowych popularne jest ubieranie kotów na Święta Bożego Narodzenia – przecież trzeba do sieci wrzucić fotki. Jak już niejednokrotnie pisaliśmy nie jesteśmy zwolennikami ubierania kotów ale rozumiemy potrzebę chwili. Tak chwili – ponieważ kot tylko na moment zrobienia zdjęć może mieć coś na sobie (o ile wyrazi na to zgodę), co podkreśli świąteczny charakter fotek.

Jak wynika z naszych obserwacji świątecznych zdjęć kotów zmieszczonych w internecie lansowana przez kocich opiekunów moda świąteczna nie jest przyjazna dla ich pupilów.

Koty do świątecznych zdjęć przeważnie ubierane są w czapki a nawet całe stroje Mikołaja. Biorąc pod uwagę to, że w większości koty nie lubią ubierania odradzamy mikołajowe kreacje. Koty bardzo zżyte z swoim opiekunem mogą dla świętego spokoju pozwolić się ubrać ale nie będą zachwycone, co będzie widoczne na zdjęciach, tak jak na tych powyżej.

Wielu opiekunów ubiera koty w czapki z rogami renifera. Tego typu przebranie również odradzamy. Uszy kota są nie tylko ważnym narządem zmysłu ale także służą kotu do wyrażania emocji. Kot z uszami pod czapką czuje się bardzo niekomfortowo. Wiele kotów ubranych w czapki przeżywa silny stres. Nie raz zwracaliśmy uwagę na to, że wiele kocich chorób ma genezę w stresie.

Sfinksy podczas Świąt Bożego Narodzenia występują w sweterkach, które ornamentyką i kolorystyką nawiązują do świąt. Sfinksy to jedyne koty, które wręcz wymagają ubrania. Zimą ubranie chroni je przed chłodem a latem przed poparzeniami skóry.

Najmniej znaleźliśmy zdjęć kotów ubranych w bożonarodzeniowe obroże i muszki. Jeśli kot ma konieczne w coś być ubrany to właśnie w obrożę lub muszkę ponieważ każdy kot zgodzi się na tego typu ozdobę (o ile muszka nie będzie za duża). Sklepy z artykułami zoologicznymi oferują duży wybór obroży i muszek świątecznych. Świąteczną obrożę można także wykonać samemu z włóczki lub z wstążek w świątecznej kolorystyce (zielony, czerwony, biały). Jeśli kot nie chodzi na co dzień w obroży (odradzamy taką praktykę) po zrobieniu zdjęć należy obrożę lub muszkę zdjąć.

Aby zrobić kotu świąteczne zdjęcie nie trzeba w ogóle go ubierać w cokolwiek. Świetne zdjęcia można zrobić na tle choinki czy innych świątecznych dekoracji domu. Koty są ciekawskie. Można to wykorzystać i zaaranżować specjalnie dla kota kącik do zdjęć – kot na pewno się nim zainteresuje (zwłaszcza choinką z myszkami widoczną na pierwszym zdjęciu) i może uda się zrobić kilka ciekawych fotek.

Mieszkając z kotem zapomnij o takich ozdobach świątecznych, jak lameta, włosy anielskie oraz łańcuchy i inne ozdoby z folii aluminiowej. Zjedzenie nawet małego kawałka tego typu ozdób przez kota (i inne domowe zwierzę) wymaga natychmiastowej interwencji weterynaryjnej, o którą w czasie świąt nie jest łatwo. Wiele takich przypadków kończy się tragicznie zwłaszcza, gdy opiekun nie zauważył, że kot zjadł kawałek folii aluminiowej czy anielskich włosów. Bądź odpowiedzialnym opiekunem i zagwarantuj swojemu pupilowi i sobie bezpieczne święta.

Niech kot będzie z Tobą

PS

Wszystkim, którzy obchodzą Święta Bożego Narodzenia życzymy udanego i bezpiecznego świątecznego wypoczynku z mruczącym na kolanach kotem.

Set & Thot