Sokoke, czyli kocie bóstwo

Sokoke, czyli kocie bóstwo

MONIKA CYGAN

Afrykański kot krótkowłosy, inaczej zwany sokoke swoją nietypową nazwę zawdzięcza lasowi Arabuko Sokoke we wschodniej Kenii. Tubylcy z plemienia Giriama określają go także słowem Khadzonzo, Khadzonzos. Khadzo znaczy „piękny”, a nzo – „chodź”, więc całość znaczy tyle, co „chodź tu, piękny”. Jest to jedna z nielicznych ras kotów, które wyewoluowały naturalnie- bez ingerencji człowieka. Przyjmuje się, iż pierwsze oswojenie afrykańskich mruczków przypada na II połowę XX wieku. Kenijska farmerka Jeni Slater natknęła się na dwoje przedstawicieli sokoke i postanowiła je oswoić. Przygarnięte kociaki pokazała jednej ze swoich przyjaciółek, która postanowiła zabrać je do Danii. Na wystawie w Odense, wzbudziły duże zainteresowanie, w rezultacie w 1992 r. jednego sokoke sprowadzono do Włoch. Tak powstały podwaliny pod formalnie hodowaną rasę. Międzynarodowa organizacja felinologiczna FIFE uznała rasę w 1993 roku, a w roku 2003 TICA wciągnęła ją na listę „nowych ras”. Sokoke to rasa bardzo trudna do zdobycia i niedostępna w Polsce. Cena kocięcia w zagranicznej hodowli waha się od 1500 do 1800 euro i zależy od pochodzenia, hodowli, wieku w chwili zakupu, a nawet płci kotka.

Sokoke, czyli kocie bóstwo

Sokoke jest kotem średniej wielkości, z charakterystycznymi długimi i umięśnionymi kończynami. Tylne łapy są dłuższe od przednich, dzięki czemu ma mocniejsze odbicie. Dodatkowo, dzięki takiemu wyglądowi kot wydaje się chodzić na palcach – co jest jeszcze bardziej widoczne, gdy jest aktywny. Głowa jest umiarkowanie klinowata i wydaje się niewielka w stosunku do reszty ciała kota. Natomiast oczy w kolorze od bursztynowego do jasnozielonego są szeroko rozstawione, duże i o migdałowatym kształcie. Khadzonzo posiada krótką i błyszczącą sierść, w dowolnym odcieniu brązu/czerni z klasycznymi pręgami. Co ciekawe powstała nowa odmiana, zwana śnieżnym sokoke – o odcieniach kremowego lub szarawego beżu. Pożądane u tej rasy są jasne elementy szaty, której włosy mają cechę aguti (od nasady włos jest ciemny, a szczyt biały/żółty). Afrykańskie krótkowłose żyją średnio od 9 do 15 lat i nie są podatne na choroby, z wyjątkiem świerzbu usznego. Zbilansowana dieta oraz duże ilości to u nich podstawa.

Sokoke, czyli kocie bóstwo

Mimo bogatej i orientalnej historii, sokoke przypomina wyglądem dachowca i jest w rzeczywistości bardzo łatwy w hodowli. Nie są to koty, które wymagają ciągłej pielęgnacji – wystarczy co jakiś czas je wyczesać, przyciąć pazurki i wyczyścić uszy. Afrykańskie kociaki warto przyzwyczajać za młodu do kąpielni, aby w przyszłości nie było z tym większych problemów. Jednak sokoke – w przeciwieństwie do innych kocich krewnych – uwielbiają wodę. Co więcej pływanie to jedna z ich ulubionych aktywności, a kąpiele traktują jako formę dodatkowej zabawy.

Sokoke, czyli kocie bóstwo

Najbardziej wyjątkowe w tych kotach jest ich specyficzne zachowanie. Jest to jedna z ras określanych jako „psie”. Lubią biegać za piłką, aportować i łatwo uczą się różnych sztuczek (oczywiście w zamian za smakołyki). W przeciwieństwie do większości kotów, które preferują samotność i dystans, khadzonzo radośnie przybiegają do drzwi, aby przywitać swojego człowieka i uwielbiają jego towarzystwo. Choć zwykle nie ma ochoty bez przerwy wysiadywać na kolanach to lubi podążać za opiekunem po domu i obserwować go oraz okazywać zainteresowanie i uczucia. Bystry, pełen energii i chęci do ciągłej zabawy, dogaduje się z pozostałymi zwierzętami oraz innymi kotami. Z drugiej strony jest bardzo terytorialny i w poczuciu zagrożenia może użyć zębów i pazurów.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie