Munchkin – kot z krainy Oz

Munchkin – kot z krainy Oz

IZABELA WINIARSKA

Pierwsze wzmianki o krótkonogich munchkinach pochodzą z lat 40. XX wieku, jednak ich właściwą historię rozpoczęła półdzika, ciężarna kotka o imieniu Blackberry. Została ona przygarnięta przez Sandrę Hochenedel w 1983 roku w stanie Luizjana. Początkowo kobieta uważała, że krótkie kocie łapki są wynikiem choroby lub niedożywienia. Jednak kiedy tę cechę odziedziczyły po kociaki, stało się jasne, że ma do czynienia z zupełnie nową rasą. Ich nazwa pochodzi z książki Lymana Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” i odnosi się do miłych i malutkich stworków, pochodzących z tej fantastycznej krainy – munchkinów.

Niech zainteresowanych nie zmylą ich krótkie nóżki – munchkiny szybkością nie odstają od długonogich kotów, ale nie wykazują się przy tym jednak charakterystyczną kocią gracją i zwinnością, a wspinaczki i skoki na dalsze odległości mogą okazać się dla nich wyzwaniem. Nie przeszkadza im to jednak w zabawie, a dzięki ich wrodzonej energii i pewności siebie zdają się zapominać o swoich krótkich kończynach.

Munchkin – kot z krainy Oz

Munchkiny wykazują się niezwykłą lojalnością, czułością i nie odstępują swojego właściciela na krok, chętnie uczestniczą w jego codziennej rutynie. Z reguły nie przeszkadza im towarzystwo innych zwierząt, nie mają problemów z akceptacją nowo poznanych osoby, a dzieci są dla nich idealnymi towarzyszami zabaw (oczywiście dzieci wykazują się odpowiedzialnością i troskliwością). Domagają się uwagi i pieszczot. Szybko się nudzą i nie powinny zbyt długo zostawać same, dlatego polecane są osobom starszym, dużym rodzinom, lub osobom z dużą ilością wolnego czasu. Są rezolutne, towarzyskie i radosne, ale nierzadko też charakterne, uparte i czasami niezdarne, z zadatkami na złodziei małych przedmiotów. Bardzo łatwo przystosowują się do zmieniających się wokół nich warunków. Dzięki swojej inteligencji można w łatwy sposób nauczyć ich komend i przyzwyczaić do wychodzenia na smyczy. Należy jednak przy tym pamiętać, że zdecydowanie nie są to koty wychodzące i nie powinny zostawać poza domem bez nadzoru opiekuna.

Munchkin – kot z krainy Oz

Munchkiny uznawane są za koty średniej wielkości. Ich tylne kończyny są trochę dłuższe od przednich, z zaokrąglonymi łapami, wystającymi na zewnątrz. Krótkie lub półdługie futro, które pokrywa ich muskularne ciało, występuje we wszystkich odmianach kolorystycznych, wzorach i oznaczeniach. Pielęgnacja tych kotów nie jest szczególnie skomplikowana. Wyczesywanie krótkiego, pluszowego futra raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby zachować je w dobrej kondycji. Jednak odmianę długowłosą, której futro jest gładkie i jedwabiste, należy czesać codziennie, ponieważ pomoże to uniknąć tworzenia się kołtunów. Tak jak w przypadku wszystkich kotów, należy zadbać o czystość ich uszu i kącików oczu, a także regularnie przycinać pazury.

Munchkin – kot z krainy Oz

Ważą od 2 do 3 kg w przypadku samic i od 3 do 4 kg w przypadku samców. Ważne, aby ich właściciele zwracali szczególną uwagę na dietę ich pupila. Munchkiny mają tendencję do tycia a przez specyficzną budowę ich ciała, nawet lekka nadwaga może stać się niebezpieczna. Dodatkowe kilogramy są obciążeniem dla ich kręgosłupa i krótkich łap. Co więcej, u kotów tej rasy nierzadko diagnozuje się lordozę, czyli wysunięcie dołu pleców ku przodowi, jednak czy schorzenie to ma związek z długością ich łap, pozostaje kwestią sporną. Podobnej budowy ciała jamniki nie wykazują szczególnych tendencji do problemów z kręgosłupem. Nie udowodniono również, aby te koty były podatne na zapalenia stawów czy problemy z chodzeniem. Ich średnia długość życia wynosi 15-18 lat.

Rasa munchkin wzbudza także liczne kontrowersje, ponieważ niecodzienny wygląd zwierzęcia wynika z wpływu mutacji. Większość organizacji zrzeszającej hodowców kotów nie uznaje tej rasy z powodu jej wady genetycznej i dużej śmiertelności wśród kociąt i uważa ich rozmnażanie za nieetyczne. Tymczasem właśnie przez ten dominujący gen krótkich łap nie brakuje zwolenników tej rasy.

badanie dieta drapak felinoterapia figurki film fotografia grafika higiena kastracja koci kuzyni kocimiętka kocięta kot i pies kreskówka kąpiel legowisko lekarstwo malarstwo munchkin mysz okno opieka pielęgnacja pokarm polowanie poród rozwój rośliny ryby sylwester szczepienie sztuka słodycze technika test transporter trucizna weterynarz wizerunek woda wędka zabawa zdrowie żywienie