Mądry pluszak – kot szkocki zwisłouchy

Clipboard56

OSKAR SOKOŁOW

Jak sama nazwa wskazuje, kot szkocki zwisłouchy to rasa ze Szkocji. Charakteryzuje się małymi, okrągłymi i szerokimi uszami. Jego włosy są krótkie, ale bardzo miękkie i puszyste. Koty szkockie przypominają pluszowe misie. W podobny sposób można określić jego cechy: jest czuły, mądry i dość niezależny. W większości przypadków żyje w harmonii z innymi zwierzętami hodowlanymi. Ta rasa jest podatna na choroby genetyczne.

Na początku lat 60. pasterz pracujący na szkockiej farmie przypadkowo odkrył kota z oklapniętymi uszami. Koteczka o imieniu Susie wkrótce zaszła w ciążę. Kocięta miały tak samo oklapnięte uszy jak matka. Po pewnym czasie pasterz zdecydował się skrzyżować Susie z samcem rasy brytyjski krótkowłosy, co zaowocowało nowymi młodymi zwisłouchymi. Tak zaczęła się hodowla owych kotów zwisłouchych. W późniejszym czasie ludzie odkryli przyczynę tej deformacji ucha – przyczyną tej deformacji jest dominujący gen. Wystarczy, że jeden z rodziców posiada gen, a na pewno zostanie on przekazany kociakowi. Ponieważ skrzyżowanie dwóch kotów zwisłouchych powodowało poważne problemy z kośćmi kociąt, dziś szkocki zwisłouchy krzyżuje się tylko z kotami brytyjskimi. Wady chrząstki i kości nie tylko wpływają na uszy, ale także powodują silny ból stawów i kości. Najczęstszą przyczyną jest choroba zwana osteochondrodysplazja.


Cechą charakterystyczną rasy szkocki zwisłouchy są oczywiście zwisające uszy, chociaż warto nadmienić, że zdarzają się przedstawiciele tej rasy o uszach prostych. Koty rasy scottish fold są średniej wielkości, posiadają krępe ciała i okrągłe głowy. Oczy mają duże, szeroko otwarte i okrągłe, a tęczówki powinny współgrać z kolorem umaszczenia. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą szkockiego kota zwisłouchego są jego małe, zagięte ku przodowi uszka. Wiszące uszy zaczynają wykształcać się w formie docelowej w okolicach trzeciego bądź czwartego miesiąca życia kotka. U innych kotów w tym czasie chrząstki w uszach twardnieją i uszy zaczynają wyraźnie ostawać pionowo od głowy. Taki rozwój uszu u kotów rasy szkocki zwisłouchy nie zachodzi. Scottish foldy posiadają szerokie noski. Długość ich ogonów odpowiada długości korpusu tych zwierząt, sierść jest puchata i gęsta. W przypadku kota szkockiego zwisłouchego dopuszcza się niemal wszystkie warianty umaszczeń, z wyjątkiem czekoladowego, lawendowego oraz syjamskiego. Samce tej rasy ważą zwykle od 4 do 5 kg, samice są nieco mniejsze i osiągają między 2 a 4 kg wagi.


Kot szkocki zwisłouchy jest wrażliwy, ekspresyjny i aktywny. Uwielbia się bawić i może ciężko znosić długą samotność. Wolałby mieć towarzysza – nawet innego kota – aby dotrzymał mu towarzystwa. Rasa ta jest inteligentna, delikatna i łatwo przystosowuje się do nowych ludzi i środowisk. Te maluchy są lojalne i często najbardziej przywiązują się do jednej osoby w rodzinie. Chociaż zwykle pozwalają innym ludziom się przytulać i dotyka, szybko można zauważy ich wybranka w rodzinie. Nie są to jednak koty domowe wymagające ciągłej uwagi, zazwyczaj wolą być blisko Ciebie niż na kolanach. Lubią od czasu do czasu łapać myszy z kocimiętką i pozostają takie nawet jak dorosną.

Chociaż szkockie zwisłouche lubią się bawić, nie należą do kotów nadmiernie aktywnych. Uwielbiają za to jeść, dlatego dobrze kontrolować ich wagę i dzienną porcję karmy. Należy karmić kota szkockiego zwisłouchego o określonych porach i zrezygnować ze stałego dostępu do karmy w ciągu dnia. Koty większość swojej dziennej porcji wody spożywają razem z posiłkiem. Używaj mokrej karmy odpowiedniej dla wieku kota. Najlepszej jakości pasztety lub mięso bez sztucznych konserwantów czy soi to ważna podstawa zdrowej karmy dla kota, którą można urozmaicić pysznymi i zdrowymi przekąskami na bazie świeżych składników.

Ta rasa wymaga regularnego, cotygodniowego czesania sierści – jest ona bardzo gęsta. Uszy należy często sprawdza, aby zapobiec infekcji lub zapaleniu. Jeśli wyglądają na brudne, należy wytrze je bawełnianą kulką lub miękką wilgotną szmatką zwilżoną mieszanką octu jabłkowego 50–50 i ciepłej wody. Przycinanie pazurów ułatwi kotu utrzymanie go w dobrej kondycji i zdrowiu, najlepiej obcinać je co kilka tygodni.