TEKST I ZDJĘCIA:
KATARZYNA ANDRZEJEWSKA
Spotykamy go na każdym kroku. Na ulicy, w oknach pobliskich bloków, w stajni, czy na nawet na naszym samochodzie, kiedy latem lgnie do ciepła niczym wąż. Kot dachowiec to najczęściej spotykany kot. W rozumieniu ogólnym jest to kot, który nie posiada rodowodu, co znaczy, że nie jest kotem rasowym. Można porównać go do psiego odpowiednika kundelka. Czym wyróżnia się dachowiec spośród innych kotów? Dlaczego tak często wybieramy dachowca, kiedy do wyboru mamy tak wiele ras?
Szacuje się, że kot zostały udomowiony w okresie od 12 do 4 tysięcy lat temu. Najstarsze dowody, które to potwierdzają pochodzą sprzed niemal 10 tysięcy lat. Koty stopniowo zbliżały się do ludzi, którzy gromadzili zapasy żywności. Dlaczego ma to związek? Gromadzone przez ludzi ziarno przyciągało myszy i inne małe zwierzęta, na które koty polowały. Tak zaczęła się trwająca do teraz przyjaźni pomiędzy ludźmi, a kotami. Z biegiem czasu wykształciły się rasy kotów, a dachowiec stał się przodkiem każdej z powstałych ras.
Dachowce charakteryzują się największą różnorodnością kolorystyczną. Mogą występować w kolorze czarnym, rudym, płowym, czekoladowym, liliowym, cynamonowym, białym. Wzory na sierści również posiadają szeroką gamę: tabby, pręgowany, kolorpoint, bikolor, trikolor, norka. Długość sierści jest dowolna – od krótkiej po długą. Kolor oczu dachowców może przebrać barwę niebieską, złotą, zieloną, a także dwubarwną. Na wygląd dachowców wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak klimat, w jakim żyje, czy rejon świata.
O charakterze dachowca możemy powiedzieć niewiele. Dlaczego? Każda rasa ma wykształcone pewne cechy, które za pomocą hodowli przenoszone są z pokolenia na pokolenie. Dachowiec nie podlega hodowli. Najczęściej żyjąc dziko lub półdziko rozmnaża się w sposób naturalny. Na pewno możemy stwierdzić, że jest niezwykle inteligentny, ciekawski i bystry. Wbrew powszechnej opinii kota da się wychować i nauczyć pożądanych zachowań. Kluczem do celu są wspólne zabawy i treningi, co sprawi, że więź pomiędzy nami, a naszym kotem stanie się trwalsza. Musimy pamiętać, że dachowce są kotami strachliwymi i niezależnymi. Te cechy determinuje środowisko, w jakim dachowiec rodzi się i dorasta. Można zauważyć je wśród dzikich kotów, które wyłapywane są w celu oswojenia ich i znalezienia im nowych domów pełnych troski i miłości. Jeśli zdecydujemy się zaadoptować kociaka po przejściach, musimy dać mu czas, aby nam zaufał w swoim tempie.
Dachowiec ma silną potrzebę ruchu i poczucia przestrzeni. Najlepszym sposobem jest nauczenie go chodzenia na spacery w szelkach, jednak najlepiej będzie się czuł, gdy sam będzie mógł opuszczać dom. Jeśli posiadamy ogród możemy postarać się o odpowiednie zabezpieczenia, aby dachowiec mógł bezpiecznie spędzać czas poza domem. Jeśli natomiast mieszkamy w mieszkaniu, musimy zabezpieczyć okna i balkony. Nasz przyjaciel chcąc wyskoczyć może zrobić sobie poważną krzywdę.
Kot pospolity żyje od 13 do 17 lat, choć coraz więcej dachowców przekracza ten wiek – może dożyć nawet 30 lat. Dachowce cechuje niezwykła odporność zdrowotna, co zawdzięczają różnorodności genetycznej. Przy dobrym żywieniu i opiece uważa je się za niechorowite. Mimo tego warto co najmniej raz na rok udać się do weterynarza, aby skontrolować stan zdrowotny naszego pupila.
Jaka jest cena dachowca? Dachowiec jest kotem bezcennym. Możemy adoptować go z różnych fundacji, domów tymczasowych, schronisk. Bardzo często na wsi, czy też na terenach podmiejskich dachowce można zdobyć za tabliczkę czekolady. Dlaczego tak się dzieje? Wiele ludzi nie ma świadomości, że rozmnażanie się dachowców stało się poważnym problemem. Nie każdy właściciel sterylizuje swoją kotkę, którą następnie wypuszcza samopas. Potem człowiek dziwi się, że staje się właścicielem nie tylko kotki, ale także pięciu małych kociąt. Staje się to problemem. Bardzo poważnym. Co zrobić z taką ilością kotów?
Musimy pamiętać, aby zawsze kastrować i sterylizować nasze dachowce. Pamiętajmy, że w schroniskach na nowy dom czeka tysiące kotów. Zadbajmy o nie. Poniżej znajdują się linki do miejsc, z których możemy adoptować naszego przyszłego członka rodziny.
http://www.kociamama.pl/
https://przystanekschronisko.org/
https://www.miaukot.org/
https://przytulkota.pl/
https://fundacjakot.pl/