Koty i ich wizerunek w popkulturze

ROKSANA MYSZUR

Nie ulega wątpliwości, że koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt nie tylko w naszych domach, ale również na ekranach telewizorów czy w książkach. Jednak ich wizerunek przedstawiany w popkulturze różni się od słodkich pupili jakie widujemy w swoich mieszkaniach. Koty najczęściej pokazywane są jako leniwe, wyniosłe lub nieudolne stworzenia. Często również są najlepszym przyjacielem filmowego złoczyńcy. Przyjrzyjmy się liście najbardziej znanych kotów. Zastanówmy się, jaki obraz naszych kochanych, ale zarazem humorzastych mruczków kreują media.

GARFIELD

Jednym z najpopularniejszych kotów, które można zobaczyć w telewizji jest serialowy Garfield. Rudy kot jest uosobieniem lenistwa i narcyzmu, czyli cech, które u ludzi nie są aprobowane. Można zatem powiedzieć, że jego wizerunek powinien być postrzegany w sposób negatywny. Mimo to Garfield posiada rzesze fanów. Uwielbiają go za jego ospałość, złośliwość oraz umiłowanie do lasagne i kawy. Możliwe, że to właśnie ten ludzki charakter nadaje mu kolorytu i pozwala widzowi utożsamić się ze złośliwym pupilem.

TOM Z BAJKI TOM & JERRY

Tom jest niezbyt rozgarniętym kotem z bajki Tom & Jerry. Jego tytułowy kompan jest myszą, z którą razem przeżywają zabawne przygody. Fabuła serialu animowanego polega na nieustannych próbach złapania inteligentnego Jerrego przez gapowatego Toma. Jak można się domyśleć, kot przedstawiony jest jako negatywna postać, której celem jest schwytanie bezbronnej myszy. Tom jest zatem postrzegany jako nieudolny antagonista. Mimo to charakter mruczka dostarcza widzowi wiele śmiechu i wraz z wiekiem docenia się jego rolę jeszcze bardziej.


KLAKIER

Nie ma chyba osoby, która nie znałaby postrachu wszystkich Smerfów. Klakier jest kotem Gargamela, czyli czarnoksiężnika próbującego złapać niebieskie stworki. Rudy mruczek jest idealnie odwzorowanym kotem ze względu na swój kąśliwy charakter i nieposłuszeństwo swojemu właścicielowi. Ze względu na swoją niezdarność często zdarza mu się zepsuć plany Gargamela. Kot ten na pewno nie należy do pozytywnych bohaterów. Charakteryzuje go niesamowite lenistwo i kocia złośliwość. Jednak nie da się ukryć, że dla wielu z nas to właśnie Klakier był jedną z ulubionych postaci z bajki.

SI I AM Z ZAKOCHANEGO KUNDLA

Każdy kto oglądał chociaż raz w swoim życiu bajkę “Zakochany kundel” na pewno pamięta dwie psotliwe kotki syjamskie. Imiona Si oraz Am nawiązują do ich rasy (są to koty syjamskie). Mają typowe umaszczenie kota syjamskiego, czyli jasną (w filmie kremową) sierść z ciemniejszymi pyszczkami, łapkami, uszami oraz ogonem. Ich niebieskie oczy są wyciągnięte, aby uwydatnić ich kąśliwy charakter. Kotki w filmie nieustannie psocą i zwalają winę na innych. Są chytre, cwane i dokładnie wiedzą, jak wykorzystać miłość właścicielki do uniknięcia kłopotów. Si i Am na pewno nie ocieplają wizerunku kotów w opinii publicznej, jednak podkreślają ich wrodzoną grację i psotliwy charakter.

KOT Z CHESHIRE

Jest to prążkowany kot, który pojawia się w “Alicji w Krainie Czarów”. Mimo, że nie jest główną postacią, to jest bardzo charakterystyczny – ze względu na swój niezwykle ciekawy wygląd (w szczególności uśmiech układający się w półksiężyc) oraz posiadającą moc znikania. Sam uważa siebie za obłąkanego. Kot ten jest bardzo niezależny, ponieważ nie słucha rozkazów i zawsze wybiera własną drogę. Ponadto pojawia się i znika w wybranym przez siebie momencie. W stosunku do Alicji, czyli głównej bohaterki książki, jest bardzo kulturalny i grzeczny. W filmie Walta Disneya kot uwielbia się popisywać i robić złośliwe psikusy. Mimo wszystko, niezależnie od medium, jest on zawsze barwną postacią, której losy z zainteresowaniem śledzi widz lub czytelnik. Mruczek z Cheshire ukazuje koty jako stworzenia zdumiewające, niezależne i przede wszystkim idące własną ścieżką.

KOT W BUTACH

Puszek Okruszek, czyli Kot w butach. Jest to jeden z bohaterów pojawiających się w serii filmów “Shrek” (powstał również film, w którym jest on głównym bohaterem). Mruczek ten stanowi połączenie klasycznego kota w butach oraz Zorro, czyli władającego szpadą jeźdźca w czarnej masce. Łączy on w sobie cechy ludzkie i zwierzęce. Nosi duże buty, umie mówić po hiszpańsku, ale jednocześnie często się myje lub miewa problemy z kłaczkami. Kot ten jest niezwykle waleczny i pewny siebie. Jego najpotężniejszą umiejętnością są “maślane oczy”, które chętnie wykorzystuje w walce z wrogami. Doskonale zna każdy właściciel mruczka – nie da się im przeciwstawić.

GOOSE Z MARVELA

Jednym z najnowszych i najbardziej rozpoznawalnych kotów – wśród fanów Marvela – jest Goose. Ten rudy mruczek pojawił się w filmie “Kapitan Marvel” i podbił serca widzów. Oczywiście postać kota została wprowadzona już w komiksach. Niewątpliwie stanowi on w nich najwierniejszego kompana bohaterki w jej kosmicznych podróżach. Aby uniknąć spojlerów napiszemy tylko, że pupil ten kryje w sobie wiele tajemnic, dlatego niech jego niewinny wygląd was nie zmyli!

HELLO KITTY

Nie sposób tutaj nie wspomnieć o popularnej, japońskiej zabawce. Można znaleźć związane z nią gry, animacje, a w szczególności gadżety. Słodka, biała kotka na przestrzeni lat wzbudziła wiele kontrowersji, przez co ciężko jednoznacznie określić jej wizerunek jako pozytywny lub negatywny.

SYLWESTER

Jest to bohater “Zwariowanych melodii”. Większość czasu ekranowego poświęca na pogoń za żółtym kanarkiem o imieniu Tweety. Ten niezbyt rozgarnięty kot próbuje zjeść kanarka, który zawsze mu się wymyka. Jednak mruczek ten jest nieugięty, ponieważ mimo wielu niepowodzeń zawsze podejmuje kolejne próby. Podobnie jak Tom (z kreskówki Tom & Jerry) jest on pewnego rodzaju negatywnym bohaterem, który w nieudolny sposób próbuje schwytać swój cel.


SALEM

Ten czarny kot jest towarzyszem nastoletniej czarownicy. Mruczek jest lojalnym chowańcem, który wielokrotnie ocalił życie swojej właścicielce. W starszej wersji serialu, Salem jest czarodziejem zamienionym w kota. Z kolei w produkcji Netflixa, Salem został przyzwany przez Sabrinę. Mimo wszystko pupil jest przedstawiany jako egoistyczny i posługujący się sarkazmem kot. Można by powiedzieć, że jest to mruczek wprost stworzony dla wiedźmy. Z jednej strony pokazuje koty jako humorzaste zwierzęta, a z drugiej jako dumne stworzenia, z którymi trzeba się liczyć.

FILEMON I BONIFACY

“Przygody kota Filemona” to animacja, w której główne role odgrywają dwa koty – tytułowy Filemon i spokojny Bonifacy. Fabuła bajki polega na wiecznym pakowaniu się w kłopoty małego i ciekawskiego Filemona. Biały kociak jest niesamowicie pozytywną postacią, z kolei Bonifacy stanowi jego przeciwieństwo. Czarny kot był uosobieniem dojrzałości, mądrości i zawsze służy dobrą radą. Uwielbia wylegiwać się na piecu i dla niektórych (szczególnie młodszych widzów) może wydawać się – w zestawieniu z radosnym Filemonem – negatywnym charakterem. Jednak z wiekiem dostrzega się dobre zamiary dostojnego Bonifacego.

KOT JAKO NAJLEPSZY PRZYJACIEL ZŁOCZYŃCY

Często w książkach, filmach czy serialach możemy się spotkać z kotem, który towarzyszy czarnemu charakterowi opowieści. Idealnym przykładem jest oczywiście wspomniany Klakier, jednak podobnych sytuacji jest więcej. Warto wspomnieć o uwielbianej przez wielu bajce “Inspektor Gadżet”. Tytułowy detektyw-cyborg wraz z siostrzenicą i wiernym psem próbują powstrzymać Doktora Klaufa, który pragnie zawładnąć całym światem. Złoczyńca ten posiada swojego nieodłącznego kompana – kota. Jedna z ostatnich scen, w każdym odcinku ukazuje siedzącego tyłem na krześle doktora i szyderczo śmiejącego się mruczka. Podobny zabieg można zauważyć w “Ojcu chrzestnym”. Wiele osób na samo wspomnienie tytułu filmu ma przed oczami scenę, w której Don Corleone siedzi na krześle z kotem na kolanach. Co ciekawe, pupil ten był zwykłym “przechodniem”, którego znalazł na planie producent filmu. Postanowił w ten sposób ocieplić wizerunek mężczyzny i jak się okazało, był to idealny pomysł. Można by pomyśleć, że kot naprawdę jest najlepszym przyjacielem filmowego czy książkowego złoczyńcy.

CZY WIZERUNEK KOTA NAPRAWDĘ JEST NEGATYWNY?

Nie ulega wątpliwości, że koty w popkulturze nie mają zbyt pozytywnego wizerunku. Jednak mimo to, wszyscy kochamy ich mroczną stronę i wręcz uwielbiamy oglądać ich niecne poczynania. Na ekranie obserwujemy naszych humorzastych pupili i ich często przerysowane cechy charakteru. Można powiedzieć, że jako właściciele i zarazem widzowie, chcemy oglądać dumną i władczą stronę naszych mruczków. Nie zapominajmy oczywiście o tym, że jest to tylko kreacja, która jest wytworem czyjejś wyobraźni.

Kotów, których poczynania możemy obserwować w dziełach kultury jest o wiele więcej. Dlatego każdy z nas z pewnością może wytypować swojego ulubionego mruczka. Pamiętajmy o tym, że każdy kot ma swój własny, indywidualny charakter i właśnie to sprawia, że tak bardzo je uwielbiamy.

Źródła:

Apetete: Popularne koty z bajek i filmów (www.apetete.pl/blog/popularne-koty-z-bajek-i-filmow/) (dostęp: 28.06.2022).

Koty: Koty z bajek – najsłynniejsi mruczący bohaterowie bajek (www.koty.pl/artykuly/ciekawostki/koty-z-bajek) (dostęp: 28.06.2022).