Kot tonkijski

KAMIL NOWAK

Kot tonkijski to krzyżówka rasy syjamskiej z birmańską. Jest to umięśniony, piękny kot. Jego sierść jest krótka i aksamitna. Charakterystycznym znakiem u tych kotów są duże oczy, które z zaciekawieniem obserwują otoczenie. Rasa charakteryzuje się średnią wielkością ciała i dopasowaną do tej wielkości wagą. Ciało tego kota zachowuje zdrowe proporcje i wraz z korpusem, nogami i głową tworzą atrakcyjną całość. Dorosły kot tonkijski waży od trzech do pięciu kilogramów. Co ciekawe, kotki są zazwyczaj nieco lżejsze od samców. Tylne nogi są nieco dłuższe od przednich, a na głowie w oczy rzucają się szeroko rozstawione uszy. Rasa ta występuje głównie w trzech wersjach/typach kolorystycznych:

  • norka – średnie natężenie kontrastu między ciemnym a jasnym futrem
  • colorpoint – najbardziej kontrastowe umaszczenie nazywane syjamskim
  • solid – najmniej kontrastowe umaszczenie nazywane sobolowym

Jeśli chodzi o charakter kota tonkijskiego to jest to kot niewątpliwie towarzyski. Uwielbia przebywać z ludźmi, jest kotem rodzinnym. Zabawa z domownikami i przytulanie się do nich to jego znak firmowy. Zachowaniem może nieco przypominać psa, który chce się przypodobać właścicielowi. Poza czułością kot tonkijski wyróżnia się również inteligencją i ciekawością świata, przez co chętnie uczy się nowych sztuczek i śmiało można go szkolić. Z racji jego zamiłowania do ludzi, kot bardzo dobrze nadaje się również do zabawy z dziećmi, nie boi się hałasu podczas ich zabaw. Lubi być w centrum uwagi i czuć się jak pełnoprawny członek rodziny. Aby pokazał wszystkie swoje najlepsze cechy trzeba mu jednak znaleźć zajęcia umysłowe i fizyczne. Dodatkowym atutem jest to, że kot tonkijski w zasadzie pozbawiony jest agresji, nawet w kontakcie z obcymi ludźmi.

Kot tonkijski wyróżnia się również „końskim zdrowiem”. Rasa ta nie wykazuje żadnych typowych chorób. Średnia długość życia wynosi od 15 do 18 lat, czyli można powiedzieć, że nie dość, że koty te cechują się zdrowiem, to jeszcze mogą dołożyć do swoich atutów długowieczność. Sierść kota jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wystarczy kilka razy w tygodniu ją przeczesać i przetrzeć wilgotną szmatką. Dzięki temu będzie ona ciągle lśniąca i piękna tak samo jak na początku życia kota. Dla zdrowia kota kluczowe też jest jego odżywianie. Tutaj jednak kluczowa jest obserwacja kota i dostosowywanie składników diety to aktywności pupila.