Kot rosyjski

KAMIL NOWAK

Rasa ta powstała około XVII wieku i – jak mówi nazwa – koty te najpierw pojawiły się w Rosji. Niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że owe futrzaki są wytrzymałe na niskie temperatury. W XIX wieku koty te stały się bardzo popularne w Anglii. Jednak w czasie drugiej wojny światowej populacja tej rasy zaczęła znacząco spadać. Zaczęto je wtedy krzyżować z innymi rasami, na przykład kotami syjamskimi. Wpłynęło to na wygląd rasy. Dodatkowo hodowcy zaczęli poszukiwać inne warianty kolorystyczne jak biały i czarny. Jednak w związkach felinologicznych przyjęto standardy, że rasa ta powinna mieć niebieskie futro.


Koty rosyjskie wyróżnia smukła budowa i długie nogi co różni je od krótkowłosych kotów brytyjskich. Ich waga waha się między 3 a 5 kilogramami. Ich głowa jest klinowata, a na niej szeroko osadzone są oczy i uszy. Specyficzną cechą tej rasy jest miękka sierść, a futro powinno mieć niebiesko – szary połysk. Inne kolory nie są pożądane. Co ciekawe kocięta często po urodzeniu mają różne łatki i zabarwienia, jednak znikają one wraz z dorastaniem kota. Za inną ciekawostkę można uznać dwuwarstwowe futro. Koty rosyjskie posiadają podszerstek, którego większość kotów nie ma. Mimo to sierść jest jednak bardzo miła i obie warstwy są tej samej długości.
Kot rosyjski uchodzi za umiarkowanego pod względem aktywności fizycznej. Na początku swojego życia kot jest bardzo żywy, ale wraz z czasem dojrzewa i staje się kotem bardziej umiarkowanym i spokojniejszym. Z tego powodu uważa się je za dobre koty, do przebywania w mieszkaniu. Wymaga to jednak również zaangażowania właściciela, ponieważ kot ten jest bardzo inteligentny i potrzebuje różnych rozrywek.

Koty te bez ambitnego zajęcia potrafią wyrządzać lekkie szkody, ponieważ przychodzą im różne pomysły dla zabicia nudy. Przywiązują się do rodziny, a w szczególności głównego właściciela. Potrzebują dużej uwagi, ale też bliskości. Nie lubią zmian. Z racji dużego przywiązania do właściciela, z kotem tej rasy można pokusić się nawet o tresowanie, które zwiększy zażyłość między dwoma stronami. Kot ten jest ciekawy świata i potrafi uczyć się różnych sztuczek. Interaktywne zabawki mogą pomóc w opiece nad kotem, ale z racji przywiązania do rodziny koty te nie powinny zostawać same. Towarzystwo człowieka można zastąpić innym kotem, ponieważ zachowują się one wobec nich przyjaźnie i nie są kotami konfliktowymi. Warto jednak zadbać również o możliwości do wpinania się, wypoczywania czy chociażby ukrywania.