Kot elfi – inteligentny przyjaciel człowieka

ZUZANNA CZABATOR

Kot elfi to niewątpliwie jedna z najciekawszych ras wśród kotów na świecie – to nowa, nieuznana przez FIFe rasa. Występuję on tylko w Stanach Zjednoczonych, jest to krzyżówka dwóch ras – sfinksa i kota american curl. Właśnie to wpłynęło na wygląd elfich kotów, które są bez futra – pojedyncze włoski pojawiają się jedynie na uszach, łapkach, nosku i ogonie zwierzaka. Jest to stosunkowo niedawno odkryta rasa, która została wyhodowana sztucznie. Właśnie dlatego, kot elfi nie został uznany za oficjalną rasę. W Polsce, zakup kota elfi z legalnej hodowli jest niemożliwy.

Skąd wziął się kot ELFI

Początek rasy przypisuje się Stanom Zjednoczonym – zwłaszcza, że przy krzyżowaniu rasy brało udział wielu hodowców, m.in. z Arizony, Kalifornii, New Jersey, Idaho, Michigan, Illinois i Georgii. Inni uważają, że kształtować rasę zaczęto tak naprawdę w Kanadzie, w 2007 roku – kiedy to Karen Nelson zaczęła próby uzyskania idealnego wyglądu kociego odpowiednika elfa.


Charakterystyka

Koty elfie wyróżniają się nadpobudliwością. Jest ich wszędzie pełno, ponieważ uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, często towarzysząc mu w codziennych czynnościach. Lubią kontrolować każdy ruch swojego właściciela. Koty mimo, iż się starzeją, nigdy nie tracą swojego wysokiego poziomu aktywności – a więc, chęć na zabawę praktycznie w ogóle im nie mija. Jako że koty nie posiadają włosów, zdecydowanie lepiej czują się w ciepłym mieszkaniu, niż na dworze. Kot elfi chętnie korzysta z drapaków, wysokich półek i możliwości wspinaczki.

Zdrowie

To rasa, u której nie wykryto dotychczas typowych, często występujących chorób genetycznych, które towarzyszą pozostałym rasom. Ze względu na brak owłosienia koty te, są niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury, łatwo się przeziębiają oraz także mogą ulec przegrzaniu. Oddziaływanie promieni słonecznych na nagą skórę może powodować u kota elfiego poparzenia, a najprawdopodobniej także raka skóry.


Żywienie

Kot elfi wymaga dobrej jakości pożywienia z uwagi na przyspieszony metabolizm związany z brakiem sierści. Kota tej rasy można karmić zarówno wysokoenergetyczną karmą gotową suchą lub mokrą. Każdy dodatkowy smaczek będzie dla czworonoga atutem.

Pielęgnacja

Kot elfi wymaga pielęgnacji podobnej jak sfinksy – ochrony przed zimnem i zbytnim nasłonecznieniem, a także regularnych kąpieli w celu ochrony przed chorobami skóry. U kota elfiego należy także regularnie sprawdzać stan uszu i oczu.