Koci kuzyni: serwal – mały drapieżnik z sawanny

KAROL PRES

Wygląd Serwala można w skrócie określić jako miniaturkę geparda z większymi uszami. Mimo swojego rozmiaru wcale nie ustępuje w swojej drapieżności większym kotom. Od jakiegoś czasu ludzie nawet decydują się na posiadanie tego gatunku w swoim domu. Co tak naprawdę powinniśmy wiedzieć o tym małym drapieżniku z sawanny?

Serwal występuje na terenie Afryki w różnych częściach całego kontynentu. Ten kot lubuje się w terenach stepowych i trawiastych gdzie ma dosyć łatwy dostęp do wody. Najczęściej można go spotkać na sawannach niedaleko Sahary oraz w Algierii.


Przeciętny osobnik mierzy od 59 do 92 cm długości. Waga serwala mieści się w przedziale od 7 do 14 kilogramów, w zależności od płci. Jego ogon natomiast mierzy od 20 do 38 centymetrów. Jest to kot o średniej wielkości i dosyć smukłym ciele, tutaj też w zależności od wagi danego osobnika. Posiada natomiast stosunkowo długie łapy. Ma małą głowę ale za to charakterystyczne duże uszy, które są mu bardzo pomocne w codziennym funkcjonowaniu oraz w polowaniach. Jego sierść jest jasno żółta w czarne cętki, bardzo podobna do geparda. Jego długie łapy ułatwiają mu skoczność, poruszanie się oraz widoczność w wysokich trawach. Potrafi biegać z prędkością do 80 km/h. Serwale nie ryczą, podobnie jak gepardy. Jedynie miauczą i syczą. Żyją od 12 do 15 lat.


Koty te prowadzą samotny tryb życia. Są aktywne głównie w nocy, ale zdarza im się też polować za dnia. Mimo określenia “miniaturka geparda” to sposób ich polowania różni się od gepardów. Serwale atakują swoją zdobycz z góry. Żywią się głównie małą zwierzyną, taką jak zające, gryzonie, ryby, ptaki, małe gady oraz płazy. Czasami też jedzą trawę oraz owoce.

Serwal może być także zwierzęciem domowym. Nawet w Polsce nie potrzeba mieć zezwolenia na posiadanie serwala w domu. Trzeba natomiast spełnić odpowiednie wymogi. By móc mieszkać z serwalem należy go zgłosić do urzędu miasta. Powinno się także posiadać odpowiedni wybieg z dużą wolierą. Serwal powinien mieć miejsce do biegania, wspinania oraz skakania. Serwal udomowiony potrafi przeżyć w skrajnych przypadkach nawet do 20 lat. To piękne koty, które są objęte ochroną w niektórych krajach.