Devon Rex: pies w ciele kota

Clipboard42

ALEKSANDRA KWIATKOWSKA

Devon Rex przez wielu jest nazywany kotem – kosmitą. Jest to rasa stosunkowo młoda – pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się w Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire, gdzie w 1960 roku wolno żyjąca kotka urodziła kocię o falistej sierści. Beryl Cox, która przygarnęła kociaka i nazwała go Kirlee, uważała początkowo, że ma do czynienia z przedstawicielem rasy cornish rex. Jednak kociaki urodzone z krzyżowania Kirlee’go i kotki z hodowli cornish rex miały proste futro i dopiero w krzyżowaniu z kotami domowymi zaczęły pojawiać się kocięta z kręconym futrem, co doprowadziło do stworzenia nowej rasy. Devon Rex w celu powiększenia puli genetycznej był krzyżowany również z kotami burmańskimi i kotami brytyjskimi.


Devon Rex jest kotem w typie orientalnym. Charakteryzuje się krótką, falowaną sierścią oraz wielkimi, głęboko osadzonymi uszami, dzięki którym zdobył przydomek kota-kosmity. Oczy tych kotów są wielkie i szeroko rozstawione. Głowa jest krótka, tak samo jak sam nos i pyszczek. Wąsy i brwi Devona Rexa są zwykle krótkiej lub średniej długości, wyróżnia je również to, że są poskręcane. Ciała kotów tej rasy są średniej wielkości oraz drobnej budowy. Devon Rex jednak tylko sprawia wrażenie kruchego zwierzęcia- wbrew pozorom jego tułów jest mocny i muskularny, sama klatka piersiowa jest szeroka. Natomiast nogi, ogon i szyja są za to długie i szczupłe, sprawiają wrażenie jakby były krzywe.


Mówi się, że Devon Rex to kot w ciele psa – jest to w końcu jedyna kocia rasa, która potrafi merdać ogonem jak pies. Koty tej rasy uważa się za bardzo towarzyskie stworzenia, które uwielbiają być w centrum zainteresowania. Towarzyszą właścicielowi nie tylko podczas zabawy, ale również w czasie pracy lub wykonywania obowiązków domowych. Jednak Devon Rex nie należy do zwierząt, które będzie kochać tak samo każdego członka rodziny- wybiera jedną osobę, której będą bezgranicznie ufać. Koty tej rasy nie cierpią samotności, zaś ignorowane będą robić wszystko, by z powrotem zyskać uwagę właściciela. Jeżeli właściciel jest osobą, która często wychodzi z domu, powinien wtedy zapewnić devonowi towarzystwo innego zwierzęcia, najlepiej psa lub kota, zwłaszcza jeżeli jest to przedstawiciel tej samej rasy. Devona Rex wyróżnia także ciekawość, potrafią się dostać nawet na najwyższe szafki oraz najciemniejsze zakamarki w domu. Oprócz tego koty tej rasy są bardzo inteligentne i szybko się uczą- właściciel może nauczyć devona prostych komend i aportowania. Wystarczająco odważni przedstawiciele tej rasy nie będą obawiać się chodzić na smyczy, co czyni z nich doskonałych kompanów na spacery.

Devon Rex należy do gatunków kotów, które nie wymagają ciągłej pielęgnacji. Przedstawiciele tej rasy prawie w ogóle nie linieją – wystarczy jedynie wygładzić jego futro ręką lub miękką szmatką. Jeżeli właściciel zdecyduje się na czesanie devona, to nie powinien tego robić częściej niż raz w tygodniu. Tak samo jak w przypadku innych ras, właściciel powinien regularnie sprawdzać oczy i uszy swojego pupila oraz od czasu do czasu przycinać mu pazury. Są to koty długowieczne – przedstawiciel tej rasy może dożyć aż do 20 lat. Jak wcześniej zostało wspomniane w artykule, wątła budowa devonów jest jedynie pozorem, gdyż rasa też charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby. Nie oznacza to jednak, że u tych kotów nie występują żadne problemy zdrowotne. Devon Rex może zachorować na dysplazję biodrową, kardiomiopatię przerostową oraz zakażenia skóry drożdżakami z rodzaju Malassezja. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pojawienie się małych prześwitów na skórze kota nie musi od razu świadczyć o tym, że wystąpiła u niego choroba skórna. Temperatura ciała devona rexa wynosi 39 stopni Celsjusza, co u kotów uznaje się za podwyższoną temperaturę. Czyni to przedstawicieli tej rasy wrażliwymi na wilgoć i zimno. Dieta devona rexa powinna mieć określone zapotrzebowanie energetyczne. Zaleca się wybór naturalnego lub gotowego pokarmu typu BARF.