Cornish Rex – aktywny kot do kochania, zabawy i głaskania

NATALIA GRYCH

Przez przywiązanie do opiekuna oraz dużą aktywnością, niektórzy nazywają go psem w kociej skórze. Choć nadal nie jest popularny w Polsce, tak jak inne rasy, jest równie wyjątkowy. Uroczy kotek o pofalowanej sierści, charakteryzujący się chęcią do pieszczot i ciągłej zabawy z pewnością podbije serce niejednego miłośnika kotów.

HISTORIA

W latach 50. Nina Ennismore z hrabstwa Kornwalia posiadała kotkę Serenę. Kotka była zwyczajnym dachowcem, która urodziła pięć kociąt. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że jeden z nich zdecydowanie różnił się od rodzeństwa. Charakteryzował się krótką, falującą sierścią, a gdy podrósł, wyróżniała go także smukła sylwetka i szczupła talia. Naturalną mutacją na świat przyszedł pierwszy kot rasy cornish rex o imieniu Kallibunker. Ninie tak bardzo się spodobał, że postanowiła przedłużyć rasę i skrzyżowała kotkę Serenę z jej dzieckiem. Na świat przyszły trzy kotki, tak samo unikatowe, jak ich ojciec. Sytuację powtórzono jeszcze kilka razy, aby mieć odpowiedni materiał hodowlany. Gdy zmarł Kallibunker, jego miejsce zajął jego syn – kot o imieniu Poldhu, który został ojcem kotki – Lamorne Cove. Została ona wysłana do USA, aby zapoczątkować amerykańską linię cornish rexów. Rasę uznano w 1979 roku, za to w Anglii nieco wcześniej, ponieważ w 1967 roku. W Polsce za to zawitały one w 1992 roku.
Wyjątkowe koty noszą nazwę cornish rex przez miejsce, z którego wywodził się pierwszy z nich – Kornwalii. Rex za to zostało nadane przez charakterystyczną sierść, która przypomina futro królików rasy rex.

WYGLĄD

Cornish rexy są małe do średniej wielkości. To lekkie koty o szczupłej sylwetce. Ich głowa jest klinowata z dobrze zarysowaną brodą, uszu duże, lekko zaokrąglone na końcach. Oczy za to owalne, średniej wielkości, w kolorze zależnym od umaszczenia. Tułów cornish rexa jest muskularny z lekko wysklepionym grzbietem. Ogon za to mają długi i cienki. Może on występować we wszystkich rodzajach umaszczenia.


CHARAKTER

Cornish rex słynie ze świetnej kondycji. Potrzebuje dużo ruchu i kocha wszelkie rodzaje aktywności. Uwielbia biegać, skakać, wspinać się. Nie powinien jednak wychodzić na zewnątrz, dlatego swoją aktywność musi rozładowywać w domu. Drugą cechą tego kota jest chęć zabawy. Cornish rex z wielką przyjemnością wybierze uganianie się za zabawką, niż spanie, czy wylegiwanie się na kanapie. Dlatego też potrzebuje sporej uwagi. Bardzo chętnie bawi się z innymi zwierzętami oraz z ludźmi, w tym z dziećmi. Trzeba pamiętać, aby nie zaniedbywać czworonoga w tej kwestii i nie pozostawiać go samemu sobie. Znudzony kot z pewnością da znać o swoim dyskomforcie głośnym miauczeniem.

Te koty są również bardzo ciekawskie i inteligentne. Szybko uczą się prostych sztuczek, a poprzez samą obserwację właściciela, potrafią go naśladować. Nie można więc być zdziwionym, gdy ujrzy się otwarte szafki w mieszkaniu. Z pewnością podopieczny otworzył je, aby zajrzeć do nich z czystej ciekawości.
Ostatnia główna cecha to przywiązanie. Cornish rexy uwielbiają, gdy ich właściciel jest obok. Potrafią nie odstępować go na krok. Kochają przymilać się i ogrzewać ciepłem właściciela, przy tym oddając swoje (Ciekawostka! Rasa ta ma nieco wyższą temperaturę ciała od innych kotów [39 stopni Celsjusza], przez co może służyć jako chodzący termofor. Pomaga także przy schorzeniach reumatycznych) Uwielbiają pieszczochy i raczej nigdy nie ugryzą opiekuna podczas głaskania. Kot także nie boi się obcych.

ZDROWIE

Cornish rexy żyją od 11 do 15 lat. Przez charakterystyczną sierść jest podatny na zimno, dlatego nie powinno się go wypuszczać na zewnątrz, a w chłodne dni należy ubrać mu ciepłe ubranko, aby mógł się dogrzać. Jest to stosunkowo zdrowa rasa, jednak nie mogła uniknąć wszelkich problemów zdrowotnych. Koty te mają skłonność do zaniku siatkówki, przez co trzeba zwracać szczególną uwagę na oczy czworonoga. Mogą również zachorować na kardiomiopatie przerostową lub nabawić się hipotrichozy, czyli wypadaniem włosów, prowadząc do łysienia. Niezwykłe futro czyni go też podatnym na choroby skórne, w tym infekcje grzybicze.


ODPOWIEDNIE WARUNKI

Poprzez swoją dużą aktywność, kot musi mieć sporo miejsca do zabawy i biegania. W tej sytuacji sprawdzą się podesty na ścianach. Uwielbia spać w ciepłym miejscu, dlatego można przygotować posłanie obok grzejnika. Jeżeli właściciel przebywa często poza domem, pozostawiając podopiecznego samego, taki kotek z pewnością będzie bardzo nieszczęśliwy. Nie przeszkadza mu obecność dzieci. Chętnie będzie bawił się ze wszystkimi domownikami.

CENA

W Polsce cena za cornish rexa waha się od 2000 do 2700 zł. Wszystko zależy od hodowli, płci, wieku oraz rodowodu kota. Trzeba pamiętać, aby nie kupować tanich kotów tej rasy, ponieważ hodowca może oszukać kupującego. Uważa się, że im cena jest wyższa, tym hodowca dobrze o zwierze zadbał. Kupna najlepiej dokonać u sprawdzonego hodowcy. Miesięczne utrzymanie cornisha rexa może wynieść 150 zł.

ZALETY POSIADANIA

Dlaczego warto kupić akurat cornish rexa? Przede wszystkim jest to kot, który wywołuje o wiele mniej alergii, niż inne futrzane zwierzęta, dlatego też alergicy mogą odetchnąć z ulgą. Nie wymaga częstego rozczesywania, uwielbia bliskość człowieka i z pewnością nie odmówi pieszczot i zabaw. Jest świetnym towarzyszem, dla właścicieli, którzy uwielbiają wspólną interakcje z kotem. Może pomóc także w podbudowaniu zdrowia fizycznego, służąc jako ruchomy termofor, przez swoją wyższą temperaturę ciała.

Jeżeli potrzebujesz miłości i oddania, a ciepło sprawia ci przyjemność, cornish rex jest dla ciebie. Czworonóg ten obdarzy cię wielką sympatią i z chęcią będzie ocierał się o ciebie oraz domagał głaskania. Może także ogrzewać cię w zimne dni. Musisz jednak pamiętać, aby poświęcać mu sporo czasu oraz zapewnić miejsce, by mógł swobodnie biegać, wspinać się czy skakać. Jeżeli podarujesz mu miejsce i będziesz go dobrze traktować, z pewnością odwdzięczy ci się na swój zwierzęcy sposób.